Specifications & Manuals
Key Specifications
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | WGG244A0AUWQG235D8AU |
| Washing capacity | 9 kg |
| Drying capacity | 8 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Wall Mountable | |
| Finish Colour | White |
Other Features
| Dryer Controls | Electronic |
|---|---|
| Water Inlets | Cold Only |
| Features |
|
| Control type | Electronic |
| LED Display | |
| Family size washing machine | |
| Reload | |
| Time delay | |
| Sensor Dry |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Smart Features
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display |
Other
| Water consumption | 78 L |
|---|---|
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 4415556670809 |
Compare to similar items
Bosch Series 6 9kg/8kg Laundry Package Graphite WGG244ARAUWQG235DRAU
$3,695
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Stackable |
Bosch Series 8 10kg/8kg Laundry Package WGB25600AUWQB235B8AU
$4,598
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Stackable |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

