






















Accessories & Add-Ons

Envirorubber Washer/Dryer Stacking Mat APL600

Bosch Stacking Kit for Washing Machines and Tumble Dryers with Pull-Out Shelf WTZ27500

Bosch Stacking Kit WTZ27510
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | WGB25600AUWQB235B8AU |
| Washing capacity | 10 kg |
| Drying capacity | 8 kg |
| Spin Speed | 1600 rpm |
| Wall Mountable | |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Stacking kit included |
Other Features
| Dryer Controls | Dial |
|---|---|
| Water Inlets | Cold Only |
| Features |
|
| Auto Sensing | |
| Control type | Command wheel |
| Family size washing machine | |
| Time delay | |
| Reverse Tumble Action | |
| Pause Button |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating Wash | 5 |
|---|---|
| Energy Star Rating Dry | 10 |
Smart Features
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display |
Water Efficiency
| Litres Used Per Wash | 72 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02320 |
Other
| Water consumption | 72 L |
|---|---|
| Washing Machine Type | Front load |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Bosch Series 8 10kg/8kg Laundry Package WGB25600AUWQB235B8AU
$4,598
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Stackable |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
