Specifications & Manuals
| Model Number | WGG24409AU |
|---|---|
| Washing capacity | 9 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 74.5 kg |
| Depth (mm) | 636 mm |
| Height (mm) | 848 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Finish Colour | White |
| Notes | Depth of 590mm without door handle. |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White cabinet with silver and black facia door panel. |
| Stacking kit included |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Auto Sensing | |
| Control type | Control knob and push button |
| LED Display | |
| Family size washing machine | |
| Reload | |
| Time delay | |
| Anti Crease | |
| Auto Balance | |
| Pause Button | |
| Pump Protector |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 212 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.6 m |
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Litres Used Per Wash | 78 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02278 |
| Noise Level Spinning | 75 dB |
|---|---|
| Noise Level Washing | 48 dB |
| Number of Programs | 14 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Easy Iron | |
| Rinse | |
| Easy Care | |
| Drum Clean | |
| Drain and Spin | |
| Allergy Plus | |
| Mixed | |
| Quilts | |
| Rinse and Spin | |
| Sports |
| Origin | Spain |
|---|
| Highly Efficient Product Details | Highly Energy Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most energy efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Equipment Energy Efficiency Program. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. |
|---|
| Primary Product Category | Front Loader Washing Machine |
|---|---|
| Water efficient | 4.5 |
| Energy consumption | 212 Kwh |
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Water consumption | 78 L |
| Add items after youve started the load | |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 4242005357482 |
| Eco Program | |
| Efficient Product |
Compare to similar items
Bosch Series 6 9kg Front Load Washing Machine WGG24409AU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Bosch Series 8 10kg Front Load Washing Machine with i-DOS WGB256A1AU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Bosch Series 6 9kg Front Load Washing Machine with i-DOS WGG244A9AU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Bosch Series 2 8kg Front Load Washing Machine WGE03408AU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Bosch Series 6 9kg Front Load Washing Machine with i-DOS Graphite WGG244ARAU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Bosch Series 6 9kg Front Load Washing Machine with i-DOS WGG244F0AU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Bosch Series 6 9kg Front Load Washing Machine Graphite WGG2449RAU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Bosch 9kg Series 4 Front Load Washing Machine WAN28227AU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Bosch Series 6 10kg Front Load Washing Machine WGG254Z0AU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
398 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

