Specifications & Manuals
| Cooktop Type | Ceramic |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
| Model Number | PRS9A6L70A |
| Weight (kg) | 20.6 kg |
| Depth (mm) | 527 mm |
| Height (mm) | 45 mm |
| Width (mm) | 916 mm |
| Accessories included | LP Gas Conversion Kit Cooktop Secure Clips and Seal 1 x Wok attachment ring 1x Cross support for espresso included |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Notes | ** 10amp power point required to operate the Electronic Ignition. |
| Finish Colour Description | Black Ceramic Glass Finish. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 5 |
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Outdoor |
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 850 mm |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1 m |
| Origin | Spain |
|---|
| Flame failure protection |
|---|
| Gas Type | Natural Gas |
|---|---|
| Primary Product Category | Cooktops |
| Built In | |
| LPG Kit Included | |
| EAN | 4242005388721 |
Compare to similar items
Bosch Series 8 Accentline 90cm Gas Cooktop Ceramic Glass Black PRS9A6L70A
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 850 mm |
Bosch 60cm Series 4 Gas Cooktop Black Tempered Glass PNH6B6B91A
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Material | Black tempered glass base with bevelled edges and enamelled cast iron pan supports |
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Bosch Series 2 60cm Natural Gas Stainless Steel Cooktop PBH6B5B90A
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
2 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

