Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | DWA097E51A |
| Depth (mm) | 540 mm |
| Height (mm) | 638 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Air Extraction
| Max Air Capacity | 690 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 3 |
| Ducting location | Top |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Light type | LED |
| Motor Type | Single |
| Clean filter indicator |
Safety Features
| Automatic power off | |
|---|---|
| Thermal overload protection |
Noise Level
| Noise when working | 54 dB |
|---|
Filters
| Number of filters | 1 |
|---|---|
| Dishwasher safe filters |
Country of Origin
| Origin | Germany |
|---|
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| EAN | 4242002779386 |
| Made in Germany |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Bosch 90cm Series 4 Canopy Rangehood Matt Black DWB95CC60A
$1,260
| Max Air Capacity | 594 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 200 W |
Bosch 90cm Series 2 Canopy Rangehood Stainless Steel DWB95BC50A
$899
| Max Air Capacity | 616 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 216 W |
Bosch 90cm Series 6 Canopy Rangehood Matt Black DWB97DN65A
$2,133
| Max Air Capacity | 733 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 140 W |
Bosch Series 2 90cm Wall-Mounted Canopy Rangehood Black DWB96BC60A
$1,094
| Max Air Capacity | 619 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 220 W |
Bosch 90cm Series 6 Wall-mounted Canopy Rangehood, Stainless Steel DWB97DN30A
$1,939
| Max Air Capacity | 699 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 115 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

