Specifications & Manuals
Key Specifications
| Depth (mm) | 500 mm |
|---|---|
| Height (mm) | 976 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Air Extraction
| Max Air Capacity | 650 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 3 |
| Ducting size | 150 |
Filters
| Filter material | Aluminium |
|---|---|
| Dishwasher safe filters |
Other Features
| Light type | Halogen |
|---|---|
| Motor Type | Single |
Other
| EAN | 4242002721866 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Bosch 60cm Series 2 Stainless Steel Canopy Rangehood DWP66BC50A
$772
| Max Air Capacity | 570 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 220 W |
Bosch 90cm Series 6 Wall-mounted Canopy Rangehood, Stainless Steel DWB97DN30A
$1,939
| Max Air Capacity | 699 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 115 W |
Bosch 90cm Series 4 Canopy Rangehood Matt Black DWB95CC60A
$1,260
| Max Air Capacity | 594 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 200 W |
Bosch Series 2 90cm Wall-Mounted Canopy Rangehood Black DWB96BC60A
$1,094
| Max Air Capacity | 619 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 220 W |
Bosch 90cm Series 6 Canopy Rangehood Matt Black DWB97DN65A
$2,133
| Max Air Capacity | 733 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 140 W |
Bosch 90cm Series 2 Canopy Rangehood Stainless Steel DWB95BC50A
$899
| Max Air Capacity | 616 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 216 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

