Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 914000GBRG |
|---|---|
| Depth (mm) | 264 mm |
| Height (mm) | 442 mm |
| Width (mm) | 97.6 mm |
| Finish Colour | Brushed Rose Gold |
| Australian Designed and Owned |
Other Features
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Features |
|
| Gooseneck |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 4.7 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T42989 |
Water Selection
| Boiling Filtered | |
|---|---|
| Chilled Filtered | |
| Sparkling Filtered | |
| Ambient Filtered |
Other
| EAN | 9357637048815 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Billi Home BA with Gooseneck Multifunction Mixer Tap - Rose Gold 914000GBRG
$4,865
| Water Star Rating |
|---|
Billi B-4000 Boiling and Still Filtered Water XT Touch Dispenser 914000TCH
$3,025
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
Billi B-4000 Boiling and Ambient Filtered Water Tap with XT Touch Dispenser 914000TMW
$3,451
Billi B-4000 Boiling and Still Filtered Water XT Touch Dispenser 914000TBR
$3,451
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
Billi B-4000 Boiling and Still Filtered Water XT Touch Dispenser 914000TMB
$3,451
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

