Specifications & Manuals
| Model Number | 925100LRG |
|---|---|
| Weight (kg) | 50 kg |
| Depth (mm) | 140 mm |
| Height (mm) | 197 mm |
| Width (mm) | 55 mm |
| Accessories included | 1 x Billi Tap
1 x Billi Filter
1 x Billi Hot/Chill/Sparkling system
1 x Co2 Canister
Hose connections |
| Finish Colour | Bronze & Copper |
| Cut Out Size (mm) | 35 mm |
| Finish Colour Description | Rose Gold Finish. |
| Australian Designed and Owned |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
| Features | Filter System: Supplied standard with 994052 sub-micron filtration from BWT to deliver the freshest-tasting water. Hot Filtered Water: Yes Adjustable Sparkling Level: Yes, Co2 Canister Included. Twin Lever System: Yes Features: Multi-function touch Display, Display Lock, Safety Timeout, Childproof Safety Lock, Water Delivery Temperatures, Maximum Boiling Water Temperature, Tea and Coffee Setpoints. Energy Saving Modes: Tap Icons: Water Temperatures: |
|---|---|
| Temperature Control | Electronic |
| Origin | Australia |
|---|
| Boiling Filtered | |
|---|---|
| Chilled Filtered | |
| Sparkling Filtered |
| Primary Product Category | Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Water Taps |
|---|---|
| Sparkling | |
| Billi Range | B - 5000 |
| EAN | 9357637046156 |
Compare to similar items
Billi Home BCS XL Boiling/Chilled/Sparkling Filtered Water Rose Gold 925100LRG
| Sparkling |
|---|
Billi Home BCS XL Boiling/Chilled/Sparkling Filtered Water Chrome 925101LCH
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
|---|
Billi Home BCS XL Boiling/Chilled/Sparkling Filtered Water Brushed 925101LBR
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
|---|
Billi Home BCS XL Boiling/Chilled/Sparkling Filtered Water Urban Brass 925101LUB
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
|---|
Billi B-5000 Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with XL Levered Dispenser 915100LCH-996911
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

