Specifications & Manuals
| Model Number | 911000RPL |
|---|---|
| Weight (kg) | 2 kg |
| Depth (mm) | 130 mm |
| Height (mm) | 320 mm |
| Width (mm) | 130 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | Supplied standard with a 994052 sub-micron filtration. |
| Tapware Style | Gooseneck Spout |
| Cut Out Size (mm) | 22 mm |
| Tap Swivel | 360 ° |
| Finish Colour Description | Platinum |
| Minimum Pressure | 250 kPa |
| Maximum Pressure | 1000 kPa |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2-Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Features | Ambient filtered water - Enjoy the convenience of having clean, healthy ambient temperature filtered water always on tap, ideal for drinking or cooking. |
|---|
| Origin | Australia |
|---|
| Primary Product Category | Ambient Water Filter |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Ambient Only |
| EAN | 9357637042691 |
Compare to similar items
Billi B-1000 Stilled Filtered with Round Slimline Depenser Platinum 911000RPL
| Filtered Tap Type | Ambient Only |
|---|
Billi B-1000 Still Filtered Water with Square Slimline Dispenser 911000SBR
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Ambient Only |
Billi Home FT Still Filtered Water with Square Slimline Dispenser 911000SMB
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Ambient Only |
Billi B-1000 Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser 911000RBR
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Ambient Only |
Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Sparkling | |
| Filtered Tap Type | Ambient Only |
Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser 911000RMB
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Ambient Only |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

