

Astra Walker Assemble Basin Mixer - Chrome & Nero Marquina Marble A8100V6H69V400
4 payments of $274.75 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | A8100V6H69V400 |
|---|---|
| Material | Brass |
| Depth (mm) | 150 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 154 mm |
| Finish Colour | Chrome |
| Tap Reach (mm) | 115 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 15 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 3.5 |
|---|---|
| Water Star Rating |
Bathroom Tapware Details
| Bathroom Tapware Mounting | Hob-Mounted |
|---|
Other
| WELS Star Rating | 6 |
|---|---|
| EAN | 4445556671223 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Astra Walker Assemble Basin Mixer - Chrome & Nero Marquina Marble A8100V6H69V400
$1,099
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Astra Walker Assemble Dial Basin Mixer with Fluted Mixer and Swivel Spout - Chrome A8100V6HV700
$857
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Astra Walker Assemble V2 Basin Mixer with Swivel Spout - Chrome A8100V6H69V200
$796
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Astra Walker Assemble Dial Basin Mixer with Reeded Mixer and Swivel Spout - Chrome A8100V6HV600
$857
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Astra Walker Assemble Dial Basin Mixer with Swivel Spout - Chrome A8100V669HV800
Request Price
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
