

Astra Walker Assemble Basin Set with 155mm Swivel Spout - Carrara Marble & Chrome A8100V300
4 payments of $317 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | A8100V300 |
|---|---|
| Material | Brass |
| Depth (mm) | 190 mm |
| Height (mm) | 220 mm |
| Width (mm) | 254 mm |
| Finish Colour | Chrome |
| Finish Colour Description | Chrome Spout and Marble Handles |
| Tap Reach (mm) | 155 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 15 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 3.5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T33922 |
Bathroom Tapware Details
| Bathroom Tapware Mounting | Hob-Mounted |
|---|
Other
| WELS Star Rating | 6 |
|---|---|
| EAN | 4445556671025 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Astra Walker Assemble Basin Set with 155mm Swivel Spout - Carrara Marble & Chrome A8100V300
$1,268
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Astra Walker Knurled Icon Lever Wall Basin Set with 155mm Spout - Urban Brass A6805KN19
$1,019
Astra Walker Olde English Wall Basin Set with Crackle Porcelain Lever and 210mm Spout - Chrome A5106CK00
$821
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Astra Walker Olde English Basin Set with Crackle Porcelain Lever and 112mm Swivel Spout - Chrome A5100V2CK00
$833
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Astra Walker Assemble Dial Wall Basin Set with Knurled Handles 200mm Spout - Chrome A8106V500
$845
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Astra Walker Assemble Basin Set & 110mm Swivel Spout - Chrome A81006900
$663
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Astra Walker Spring Wall Basin Set with 200mm Spout - Brushed Platinum A820501
$1,019
| Water Star Rating |
|---|
Astra Walker Assemble Nero Marquina Wall Set 200mm Spout - Chrome A8106V400
$1,329
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Astra Walker Assemble Dial Basin Set with Reeded Handles & 110mm Swivel Spout - Chrome A810069V600
$784
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

