Specifications & Manuals
| Model Number | OP8637S |
|---|---|
| Fuel Type | Electric |
| Weight (kg) | 43 kg |
| Depth (mm) | 568 mm |
| Height (mm) | 597 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Power (W) | 3400 W |
| Accessories included | 2 x Shallow Trays.
1 x Deep Tray
1 x Grill Insert
|
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | This model is required to be Hardwired by a Qualified Electrician.
|
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Fascia Panel and Door Handle. |
| Interior finish | Enamel |
| Quadruple glazed door | |
|---|---|
| Child lock |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Soft Closing Oven Door: The Soft Closing function allows you to easily and gently close the door even with your hands full. Pyrolytic Cleaning: The pyrolytic cleaning function heats the oven to almost 500 ° C, which carbonizes stains into ash that is easy to wipe away. Temperature Probe: The programmable thermometer is inserted into the meat, fish, or bread at a pre-set temperature. The oven automatically switches off when the desired temperature is reached. Easy Clean Interior: The rear wall and door of ASKO ovens are designed with a flat surface. This helps distribute the hot air to cook your food evenly and is easy to clean. Ventilator system: Active cooling of oven and door glass. Oven Control Display: Dial Selector with a TFT 2.9" display. Automatic Cooking Programs: 82 automatic programs that will help you achieve perfect cooking results every time. |
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control Knobs and Touch Control |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Internal oven light | |
| Portable | |
| Temperature Range - Maximum | 275 °C |
| Temperature Range - Minimum | 30 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 1 |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Single Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Easy clean cooking surface | |
| Meat probe |
| Number of Functions | 13 |
|---|---|
| Rapid Heat | |
| Fan forced | |
| Defrost | |
| Eco function | |
| Keep warm | |
| Pyrolytic | |
| Upper and bottom heater | |
| Fan grill | |
| Hot air and bottom element | |
| Large grill | |
| Large grill with fan | |
| Lower heater | |
| Lower heater with fan | |
| Upper heater |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.4 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 14.1 A |
| Delay Start |
|---|
| Display |
|---|
| Origin | Slovenia |
|---|
| Oven Volume | 71 L |
|---|---|
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Primary Product Category | Ovens |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 3838942103773 |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
ASKO 60cm Pyrolytic Craft Built-In Oven OP8637S
| Power (W) | 3400 W |
|---|---|
| Oven Volume | 71 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
ASKO 60cm Craft Frame Pyrolytic Built-in Oven Black Steel OTP66BSHAU
| Oven Volume | 71 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
ASKO 60cm Pyrolytic Built-In Oven OP8678G
| Power (W) | 3400 W |
|---|---|
| Oven Volume | 71 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
ASKO 60cm Craft Glass Pyrolytic Built-in Oven Black Glass OTP56BGHAU
| Oven Volume | 71 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
ASKO 60cm Craft Frame Pyrolytic Built-in Oven Graphite Black OTP66GSHAU
| Oven Volume | 71 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
29 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

