Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | CW4930G |
| Weight (kg) | 33 kg |
| Depth (mm) | 534 mm |
| Height (mm) | 1355 mm |
| Width (mm) | 898 mm |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Soft black ceramic glass |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Air Extraction
| Max Air Capacity | 786 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 9 |
| Ducting size | 150 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Electronic |
| Light type | LED |
| Motor Type | On Board |
| Clean filter indicator |
Filters
| Filter material | Stainless steel |
|---|---|
| Number of filters | 2 |
| Dishwasher safe filters |
Other
| EAN | 3838782122941 |
|---|
Manuals & Downloads
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

