




Accessories & Add-Ons



Specifications & Manuals
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | T408HDT |
| Drying capacity | 8 kg |
| Weight (kg) | 54.6 kg |
| Depth (mm) | 654 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Wall Mountable | |
| Finish Colour | Grey |
| Stackable | |
| Finish Colour Description | Titanium (metallic grey). |
| Stacking kit included | |
| Wall Mounting Note | This product cannot be wall mounted. |
| Dryer Controls | Electronic |
|---|---|
| Features |
|
| Auto Sensing | |
| Sensor Dry |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 119 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 2.1 m |
| Jeans | |
|---|---|
| Number of Programs | 14 Programs |
| Quick Dry | |
| Wool | |
| Synthetics | |
| Down Wear | |
| Air Dry | |
| Normal Dry | |
| Shirts | |
| Bedding | |
| Time Dry |
| Noise when working | 64 dB |
|---|
| Origin | Slovenia |
|---|
| Reversible door | Yes |
|---|
| Energy consumption | 119 Kwh |
|---|---|
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Number of Cycles | 14 |
| Program Memory | |
| EAN | 3838782700163 |
Compare to similar items
ASKO Style 9kg Butterfly Drying Heat Pump Dryer - Graphite Black T509HPGAU
| Energy Star Rating |
|---|
ASKO Style 11kg Butterfly Drying Heat Pump Dryer - Graphite Black T511HPXLGAU
| Energy Star Rating |
|---|
ASKO Style+ 9kg Butterfly Drying Heat Pump Dryer Black T709HUGAU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Stackable |
ASKO Style+ 9kg Butterfly Drying Heat Pump Dryer White T709HUWAU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Stackable |
8 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
