Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | OCM8487B |
|---|---|
| Fuel Type | Electric |
| Weight (kg) | 41.5 kg |
| Depth (mm) | 568 mm |
| Height (mm) | 455 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Microwave Volume | 50 L |
| Power (W) | 3000 W |
| Accessories included | 1 x Bake tray, |
| Finish Colour | Black Steel |
| Notes | This model is required to be Hardwired by a Qualified Electrician.
|
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Black Steel Finish with a see-through oven door. |
| Interior finish | Enamel |
Safety Features
| Quadruple glazed door | |
|---|---|
| Child lock |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 4 |
| Control type | Control Knobs and Touch Control |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Portable | |
| Temperature Range - Maximum | 250 °C |
| Temperature Range - Minimum | 50 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 1 |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Oven Type | Combi Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Easy clean cooking surface | |
| Power levels | 6 |
Functions
| Number of Functions | 18 |
|---|---|
| Bottom heating | |
| Bottom heater with fan | |
| Light | |
| Inverter Microwave | |
| Conventional | |
| Defrost | |
| Keep warm | |
| Half grill | |
| Favourites | |
| Fan grill | |
| Hot air eco | |
| Hot air | |
| Hot air and bottom element | |
| Large grill | |
| Microwave | |
| Pro Roasting | |
| Upper heater | |
| Fast preheat | |
| Combi cooking |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 12.5 A |
Smart Features
| Delay Start |
|---|
Display
| Display |
|---|
Country of Origin
| Origin | Slovenia |
|---|
Volume
| Oven Volume | 50 L |
|---|---|
| Volume Note | Useable volumes quoted |
Other
| Primary Product Category | Combination Microwave Ovens |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 50 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 3838782424687 |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
ASKO 60cm Compact Black Steel Combi-Microwave Oven OCM8487B
$2,699
| Microwave Volume | 50 L |
|---|---|
| Power (W) | 3000 W |
| Oven Volume | 50 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ASKO 45x60cm Elements Built-In Compact Combi-Microwave-Steam Oven OCSM8478G
$6,299
| Oven Volume | 50 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
ASKO Elements 45x60cm 5-in-1 Combination Microwave Steam Oven - Pearl Grey OCSM8478GG
$6,499
| Power (W) | 1000 W |
|---|---|
| Oven Volume | 50 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ASKO Elements 45x60cm Combi-Microwave Oven Pearl Grey OCM8478GG
$5,199
| Power (W) | 3000 W |
|---|---|
| Oven Volume | 50 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ASKO 60cm Craft Frame Combi Microwave Built-in Oven Graphite Black OCM64GSHAU
$3,799
| Microwave Volume | 50 L |
|---|---|
| Oven Volume | 50 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ASKO 60cm Craft Frame Combi Microwave Built-in Oven Black Steel OCM64BSHAU
$3,899
| Microwave Volume | 50 L |
|---|---|
| Oven Volume | 50 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

