



4 payments of $374.75 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Dishwasher type | Under Bench |
|---|---|
| Model Number | ADW5608S |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 595 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Accessories included | 2 x removable cutlery trays |
| Can accommodate large dishes | |
| Capacity Place Settings | 8 |
| Finish Colour | Silver |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 205 |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Cutlery basket |
Safety Features
| Child lock |
|---|
Smart Features
| Delay Start |
|---|
Water Efficiency
| Litres Used Per Wash | 9.16 L |
|---|---|
| Water Star Rating |
Electrical Connection
| Length of cord | 1.5 m |
|---|
Other
| EAN | 9347777005571 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Artusi 60cm Built-in Dishwasher Silver ADW5608S
$1,499
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Capacity Place Settings | 8 |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
