Specifications & Manuals
| Cooktop Type | Ceramic |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | CACC4A |
| Weight (kg) | 15 kg |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 48 mm |
| Width (mm) | 590 mm |
| Power (W) | 6000 W |
| Accessories included | Cooktop Secure Clips. |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Notes | A qualified electrician must hardwire this model.
|
| Finish Colour Description | Black Ceramic Glass Finish. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 4 |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Build Type: Built-in model suitable for all types of benchtops. Control Panel: Touch Control Panel. Heat Levels: 9 Heat level per cooking zone. Cleaning: Easy Cleaning smooth surface. Heat Zone Indicators: Yes, Residual Heat Indicators. OverHeat Switch: Yes, this includes an Overheat Switch Off Feature. Safety: Auto safety Cut Off, Child Lock, Key Lock, Operating time safety limitation. Cooking Zones: |
|---|---|
| Automatic pan detection | |
| Control type | Touch controls |
| Outdoor | |
| Portable | |
| Timer | |
| Boost function | |
| Flexible zones | |
| Easy clean cooking surface | |
| Cooktop Configuration | 4 Burners |
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 6 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 25 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Automatic power off | |
| Residual heat indicator | |
| Spill protection |
| Origin | Turkey |
|---|
| Primary Product Category | Ceramic Cooktops |
|---|---|
| Built In | |
| EAN | 9347777005731 |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

