





Up to 12 months interest free with Zip Money
Artinox Sinks Ghost Range is a sophisticated and beautiful kitchen sink option. With the lowered bridge for the Galileo retractable tap, you no longer have to have a tap coming out of your bench. This provides you with a seamless kitchen bench or outdoor kitchen solution.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | SCG60MP |
|---|---|
| Depth (mm) | 560 mm |
| Height (mm) | 215 mm |
| Width (mm) | 480 mm |
| Accessories included | Sink, Cover, and Tap |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Top mount or Flush mount |
| Finish Colour Description | Brushed Satin Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Other
| EAN | 0655100612242 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Artinox Radius 40 Sink with Accessory Pack ARTRAD4040PK
$1,035
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Artinox Layer BRP 50 Sink with Accessory Pack BRP50PK
$2,200
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Artinox Radius 74 Sink with Accessory Pack ARTRAD7440PK
$1,485
| Material | AISI 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Artinox Radius 50 with Accessory Pack ARTRAD5040PK
$1,090
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Artinox Layer SBR 104 Sink with Accessory Pack SBR104PK
$3,375
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Artinox Layer BRP104 Sink with Accessory Pack BRP104PK
$3,375
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Artinox Layer BRP74 Sink with Accessory Pack BRP74PK
$2,440
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
