Hand-blown in lead-free crystal, the Grace collection consists of nine glasses that combine refined elegance with modern ease. The designs feature a fine straight stem and a subtly curved rim, and the glasses are available in both clear glass and a bright green that recalls antique uranium glass.
Set of 4
Dimensions: ø8.2 x H7.2 cm
Product Code: B0819705G
Designer Ann Demeulemeester
Material Lead-free crystal glass
Set of 4
Dimensions: ø8.2 x H7.2 cm
Product Code: B0819705G
Designer Ann Demeulemeester
Material Lead-free crystal glass
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | B0819705G |
|---|---|
| Material | Glass |
| Diameter (mm) | 82 mm |
| Height (mm) | 72 mm |
| Width (mm) | 82 mm |
| Finish Colour | Green |
| Designer | Ann Demeulemeester |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Serax Grace Champagne Glass Set Of 4 Transparent B0819708
$160
| Material | Lead-Free Crystal Glass |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

