

4 payments of $248.75 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
The Lissoni Wall Mixer Outlet by Piero Lissoni for Fantini and Boffi AboutWater collaboration comes from a vocation for simplicity: simple in shape and easy to use, it recalls the basics of fountains and industrial engines, engineered to be practical, tactile and efficient. The design is clean, simple and elegant; the tap would fit naturally into all environments.
The mixer is finished in the finest polished chrome and offers a 5 Star WELS rating.
The Lissoni Wall Mixer Outlet is also supplied with an extra unrestricted aerator for use over a bath.
The mixer is finished in the finest polished chrome and offers a 5 Star WELS rating.
The Lissoni Wall Mixer Outlet is also supplied with an extra unrestricted aerator for use over a bath.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 3629003502 |
|---|---|
| Depth (mm) | 200 mm |
| Height (mm) | 100 mm |
| Width (mm) | 312 mm |
| Finish Colour Description | Matt Black |
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T15686 |
Other
| WELS Star Rating | 5 |
|---|
Compare to similar items
AboutWater AL/23 Wall Basin Mixer - Chrome 2602B813B-4400M011A
$944
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
AboutWater AF/21 Wall Basin Mixer- Chrome & Carrara Marble 2702A713BCX-4400A713
$2,060
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass / Marble |
AboutWater AF/21 Wall Basin Mixer - Matte Copper 27P9A713B-4400A713A
$1,800
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
AboutWater AL/23 Wall Basin Mixer - Matte Black 2613B813B-4400M011A
$1,054
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
AboutWater AF/21 Wall Basin Mixer- Chrome & Nero Marquina Marble 2702A713BCY-4400A713
$2,060
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass / Marble |
AboutWater AF/21 Wall Basin Mixer - Matte Gunmetal 27P5A713B-4400A713A
$1,800
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
AboutWater AF/21 Wall Basin Mixer - Chrome 2702A713B-4400A713A
$1,275
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
AboutWater AA/27 Wall Basin Mixer - Matte Gunmetal 33P5Y011B-4400Y011A
$2,387
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

