

Aboutwater AL/23 by Piero Lissoni comes from a vocation for simplicity: simple in shape and easy to use, it recalls the basics of fountains and industrial engines, engineered to be practical, tactile and efficient. The design is clean, simple and elegant; the faucets and shower system fit naturally into all environments.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 2613B913B-4400R010A |
|---|---|
| Material | Brass |
| Depth (mm) | 215 mm |
| Height (mm) | 65 mm |
| Width (mm) | 265 mm |
| Finish Colour | Matte Black |
| Designer | Piero Lissoni |
| Tap Reach (mm) | 200 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | Spout projection 20 cm Flow restrictor 90° ceramic cartridge |
|---|
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T15687 |
Bathroom Tapware Details
| Bathroom Tapware Mounting | Wall-Mounted |
|---|
Other
| WELS Star Rating | 5 |
|---|---|
| EAN | 4415556698087 |
Compare to similar items
AboutWater AL/23 Wall Basin Set - Matte Black 2613B913B-4400R010A
$1,789
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
AboutWater AF/21 Basin Set - Matte British Gold & Carrara Marble 27P6A204WFCXZ
$3,986
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass / Marble |
AboutWater AF/21 Wall Basin Set - Matte Gun Metal & Nero Marquina Marble 27P5A813BCY-4400R010
$3,915
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass / Marble |
AboutWater AL/23 Wall Basin Set - Matte White 2629B913B-4400R010A
$1,789
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
AboutWater AF/21 Basin Set - Chrome & Nero Marquina Marble 2702A204WFCYZ
$2,998
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass / Marble |
AboutWater AF/21 Basin Set - Brushed Stainless Steel & Carrara Marble 2793A204WFCXZ
$3,182
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless Steel / Marble |
AboutWater AL/23 Tall Basin Set - Chrome 2602B206WFZ
$1,624
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
AboutWater AF/21 Wall Basin Set - Matte British Gold & Carrara Marble 27P6A813BCX-4400R010
$3,915
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass / Marble |
AboutWater AF/21 Wall Basin Set - Brushed Stainless Steel 2793A813B-4400R010A
$2,361
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

