


Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | NE100N |
|---|---|
| Material | Granite - Cristadur |
| Depth (mm) | 180 mm |
| Height (mm) | 180 mm |
| Width (mm) | 510 mm |
| Length (mm) | 570 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Grey / Charcoal |
| Notes | No tap hole but can be drilled. |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount or Undermount |
| Finish Colour Description | Inca |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Cut Out
| Cut Out Note | Min Cabinet Size - 600mm |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | Germany |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 9314654118969 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Schock Nemo Single Sink Bowl Nero NE100N
$1,071
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Kiruna Small Single Bowl Day KN-100D
$1,248
| Material | Granite - Green Line |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Formhaus Onyx Single Bowl Sink FD-100LB
$1,043
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Signus Large Single Bowl Sink N-100XLB
$1,525
| Material | Cristadur Extreme |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Nemo Small Single Sink Bowl Asphalt NE100SAS
$869
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Stone D100SL
$1,392
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Signus Large Single Bowl Undermount Sink N-100XLYBZ
$1,525
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Puro Signus Single Sink with Drainer D100P
$1,366
| Material | 80% quartz |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Piazza Single Bowl Sink CR540
$1,024
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
