


Accessories & Add-Ons





Specifications & Manuals
| Model Number | MD-100LB |
|---|---|
| Material | Granite - Cristadur |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 195 mm |
| Width (mm) | 1000 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Notes | No tap hole but can be drilled. |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
| Finish Colour Description | Magma |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Cut Out Note | Min Cabinet Size: 800mm |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Germany |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654109202 |
Compare to similar items
Abey Schock Mono Single Bowl with Drainer Magma MD-100LB
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Bar Sink Black Pearl BS1B
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Bar Sink with Tap Landing Eureka Gold BS2G
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lago Single Bowl with Drainer Tray NL100
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Schock Virtus Single Bowl Bar Sink - Concrete VN-100XSC
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Mono Single Bowl with Drainer Stone MD-100LS
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Puro Soho Single Sink N100SP
| Material | 80% quartz |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 370 mm |
| Cut Out Width (mm) | 390 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Polaris D100WR
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Piazza Single Bowl Sink CR500B
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
3 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
