

Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Armando Vicario Luz Pull Out Kitchen Mixer Tap LUZ-1BC

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | LT45DC |
|---|---|
| Weight (kg) | 7.68 kg |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 260 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 9314654094751 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Double Leichardt Sink W/ Bypass & Overflow LT45DC
$1,215
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Lago Double Sink with Accessories inc Dish Rack WNL200
$1,064
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos N200 Double Bowl Sink with No Taphole - Nero TN200N-NTH
$1,178
| Material | Granite-Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Stone D200SR
$1,818
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Chambord Henri 1 and 1/2 Bowl Fireclay Sink HENRI-3W
$2,605
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 470 mm |
| Cut Out Width (mm) | 999 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Undermount Sink N200UBZ
$1,784
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 396 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Puro Horizont Undermount Double Sink N200UP
$1,784
| Material | 80% quartz |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 387 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia Double Bowl Sink LUA200
$1,184
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos N200 Double Bowl Sink with No Taphole - Concrete TN200C-NTH
$798
| Material | Granite-Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
