Specifications & Manuals
Product Details
| Rangehood Type | Island |
|---|---|
| Model Number | X5C10S5.EPP |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
| Max Air Capacity | 2010 m3/hr |
| Features | ● Suits 80cm - 100cm Cooking Surfaces ● Filters: S-Flow Baffle Filters 3x (H-25) - Dishwasher Safe ● Lighting: LED 5x (1.0W) ● Finish: AISI316 1.0mm High Grade Stainless Steel ● Controls: LED Backlit 4 Button mastermind Electronic Control with LED Speed Indicator with Remote Controller ● Speed Settings: 3 Speed + Boost Mode ● Programmable Timer (10min Increments) ● Auto Shut Off After 2Hrs Of Inactivity ● KleenAir Pro Plus Remote Fan Solution - 2010 m3/hr |
| Depth (mm) | 750 mm |
| Height (mm) | 600 mm |
| Width (mm) | 1000 mm |
| Maximum Height (mm) | 600 mm |
| Primary Product Category | Rangehood |
| Automatic power off | |
| Control type | Push buttons |
| Filter material | Baffle |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Light type | LED |
| Motor Type | External Remote Motor |
| Noise when working | 56.6 dB |
| Number of fan speeds | 4 |
| Number of filters | 3 |
| Boost function | |
| Dishwasher safe filters | |
| Ducting location | Top |
| EAN | 0784927560655 |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

