


A modular cover system and third-tier workspace available in all four finishes. The sections slide apart for easy removal and each one can be used individually on the countertop tier. Use as a complete set to cover the Workstation or individually as work surfaces. With its dark and rich hues, this stunning finish is crafted from the finest quality American Black Walnut. As one of The Galley's most sought-after material finish options, this ¾” thick eco-friendly wood material adds a touch of warmth and sophistication to any space.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | IWA-30-S-WA |
|---|---|
| Depth (mm) | 495 mm |
| Height (mm) | 254 mm |
| Width (mm) | 698.5 mm |
| Bowl Type | Single |
| Finish Colour | Wood / Natural |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Sink. American Black Walnut / Graphite Resin Wash Kit. |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
|---|
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | USA |
|---|
Other
| Top Mount |
|---|
Manuals & Downloads
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
