Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Model Number | HR1936G |
| Depth (mm) | 698 mm |
| Height (mm) | 942 mm |
| Width (mm) | 915 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Oven Fuel Type | Electric |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features | Height can be between 942mm and 980mm |
|---|---|
| Grill location | Integrated electric grill |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
Functions
| Number of Functions | 14 |
|---|
Other
| Internal oven light |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

