Specifications & Manuals
| Model Number | 5AKCG111OB |
|---|---|
| Depth (mm) | 107 mm |
| Height (mm) | 221 mm |
| Width (mm) | 99 mm |
| Power (W) | 170 W |
| Accessories included | Removable brushed stainless steel bowl 125ml with etched markings, stainless steel blade and top cover |
| Finish Colour | Black |
| Notes | Suitable for dry ingredients only |
| Finish Colour Description | Onyx Black |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | ● Clear top cover and one-touch control ● Removable 125ml brushed stainless steel bowl (measurement markings on the inside) ● Stainless steel blades offer durability and powerful performance |
|---|---|
| Other small appliances | Spice & Coffee Grinder |
| Primary Product Category | Coffee machine accessory |
|---|---|
| Small Appliance - Kitchen Accessories | |
| EAN | 883049249605 |
33 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

