Specifications & Manuals
Key Specifications
| Dishwasher type | Fully Integrated |
|---|---|
| Model Number | IVFID10 |
| Depth (mm) | 570 mm |
| Height (mm) | 820 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Can accommodate large dishes | |
| Capacity Place Settings | 15 |
| Finish Colour | Integrated (Own Cabinetry) |
| Notes | ** This model will require a custom-made Facia door panel normally supplied by your Builder/Kitchen Company.** |
| Removable Lid |
Other Features
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features | ● 15 place settings ● 8 wash programs: Mini 18’ (Jet Wash), Quick 30’, ECO, Super 50’, Dual Pro Wash, Hygiene, Auto Delicate, Auto Intensive ● Temperatures: auto,30/40/50/60/65/70°C ● Touch control ● Hidden heating element ● Metal filter ● Turbidity sensor (Smart Wash) ● Turbo drying system ● Overflow and leakage protection ● Auto door closure ● 3rd basket (Easy Tray) ● Adjustable upper basket ● 2x mug shelves ● Foldable racks on upper basket ● Foldable racks on lower basket ● 44 dBA ● Annual energy consumption kWh/year (cold water): 245 ● Water consumption: 12.2 litres ● Program duration: 138 minutes ● 10 amp, 3-pin plug with 165mm cord |
| Control type | Touch controls |
| Cutlery Drawer | |
| Heavy Cycle | |
| Cutlery basket |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2-Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating |
|---|
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Length of cord | 1.65 m |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Overflow Protection | |
| Fault Indicator |
Smart Features
| Delay Start |
|---|
Noise Level
| Noise when working | 44 dB |
|---|
Programs
| Number of Programs | 8 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Half load option | |
| Heavy Wash |
Country of Origin
| Origin | Turkey |
|---|
Water Efficiency
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Litres Per Cycle | 12.2 Ltr/Cycle |
| WELS Product Registration Number | D02294 |
Functions
| Eco Mode |
|---|
Other
| Water efficient | 5 |
|---|---|
| Big dish friendly | |
| EAN | 9341584037466 |
Manuals & Downloads
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

