Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | IVFSCM34X |
|---|---|
| Weight (kg) | 18.5 kg |
| Depth (mm) | 538 mm |
| Height (mm) | 290 mm |
| Width (mm) | 520 mm |
| Microwave Volume | 31 L |
| Power (W) | 900 W |
| Accessories included | 1 x Glass Turntable, 1 x Roller Ring, 1 x Grill Rack. |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Fascia and Door handle. |
| Microwave Type | Freestanding |
Functions
| Convection bake | |
|---|---|
| Energy Saving Mode | |
| Number of Functions | 6 |
| Inverter Microwave | |
| Auto cook | |
| Steam Microwave | |
| Maxi grill | |
| Microwave |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Push buttons |
| Door Type | Side Open with Hidden Handle |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Temperature Range - Maximum | 230 °C |
| Temperature Range - Minimum | 160 °C |
| Timer | |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Power levels | 5 |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
Smart Features
| Delay Start |
|---|
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Volume
| Oven Volume | 31 L |
|---|
Other
| Primary Product Category | Microwave |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 9341584030764 |
Manuals & Downloads
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

