Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | IV625BIM |
|---|---|
| Depth (mm) | 402 mm |
| Height (mm) | 390 mm |
| Width (mm) | 592 mm |
| Microwave Volume | 25 L |
| Power (W) | 900 W |
| Accessories included | Integrated trim kit |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Microwave Type | Built-In |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Programmable timer | |
| Control type | Push buttons |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Timer Functions | 60 min digital timer |
| Power levels | 5 |
Functions
| Number of Functions | 5 |
|---|---|
| Inverter Microwave | |
| Auto cook | |
| Defrost | |
| Steam Microwave | |
| Defrost by weight |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
Other
| Primary Product Category | Microwave |
|---|---|
| EAN | 9341584039972 |
Manuals & Downloads
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

