Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Ceramic Glass |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | ILCC30 |
| Depth (mm) | 288 mm |
| Height (mm) | 55 mm |
| Width (mm) | 520 mm |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Kera Black + glass with C-edges |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 2 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 2 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Easy clean cooking surface |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 268 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Automatic power off | |
| Residual heat indicator |
Other
| Primary Product Category | Electric Cooktop |
|---|---|
| EAN | 9341584038272 |
Manuals & Downloads
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

