Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | BX481-111 |
|---|---|
| Depth (mm) | 594 mm |
| Height (mm) | 1428 mm |
| Width (mm) | 752 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Volume - Double Compartment Main (Net) | 110 |
| Volume - Double Compartment Second (Net) | 110 |
| Oven Fuel Type | Electric |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features |
Heating Methods
Planning notes:
|
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Internal oven light | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Double Oven |
Functions
| Number of Functions | 17 |
|---|---|
| Keep warm |
Safety Features
| Child lock |
|---|
Other
| Primary Product Category | Ovens |
|---|---|
| Oven Timer |
Manuals & Downloads
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

