Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | E308LW1 |
|---|---|
| Depth (mm) | 715 mm |
| Height (mm) | 1425 mm |
| Width (mm) | 635 mm |
| Finish Colour | White |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Volume
| Total Volume | 304 L |
|---|---|
| Freezer Volume | 304 L |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating |
|---|
Other Features
| Features | |
|---|---|
| Frost Free | |
| Freezer Type | Upright freezers |
Door
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
Other
| Fridge - Freezer Category | Freezer |
|---|---|
| Primary Product Category | Freezer |
| The big family freezer | 304 L |
| Transfer to Clearance | |
| Energy consumption | 579 Kwh |
| Ice Cube Tray | |
| Pigeon Pair Type | Upright Freezers |
| EAN | 9415112220108 |
| Frost Control | Frost Free |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

