Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | RF306RDWX1 |
|---|---|
| Depth (mm) | 639 mm |
| Height (mm) | 1660 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Other Features
| Fridge Type | Wine Fridge |
|---|---|
| Features | |
| UV Protection | |
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Outdoor | |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 20 °C |
| Temperature Range - Minimum | 5 °C |
| Number of shelves | 9 |
| Door open alarm |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 years parts and labour and 3 years on sealed system parts |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Volume
| Total Volume | 306 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 440 L |
| Maximum Number of Wine Bottles | 127 Bottles |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
Other
| Temperature Zones | Dual Zone |
|---|---|
| Primary Product Category | Wine Fridge |
| Small litre fridge | 306 L |
| Transfer to Clearance | |
| Multi Level Temperature Control | |
| Wine Fridge | |
| Glass Door | |
| Beverage Fridges | |
| EAN | 9415112243619 |
| Frost Control | Frost Free |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

