Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | XS5990TWT3A |
|---|---|
| Weight (kg) | 210 kg |
| Depth (mm) | 635 mm |
| Height (mm) | 2120 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | 9 x Timber Crafted Shelves. |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Depth of product is without handle. Adjustable feet height 25mm |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Facia Panel & Cabinet. |
| Condensation Note | If the climate is very humid, the formation of condensation is normal. |
| Heated Door |
Other Features
| Fridge Type | Wine Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| UV Protection | |
| Adjustable shelves | |
| Display Panel | LED |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Outdoor | |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 18 °C |
| Temperature Range - Minimum | 6 °C |
| Number of shelves | 9 |
| Door open alarm | |
| Active carbon filter |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.5 m |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Triple glazed door |
Door
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Number of Doors | 1 |
Noise Level
| Noise when working | 41 dB |
|---|
Volume
| Maximum Number of Wine Bottles | 54 Bottles |
|---|
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Cabinet Measurements
| Cabinet Depth | 560 mm |
|---|
Other
| Temperature Zones | Dual Zone |
|---|---|
| Primary Product Category | Wine Fridge |
| Energy consumption | 319 Kwh |
| Integrated Fridge | |
| Glass Door | |
| Beverage Fridges | |
| Custom Installation | |
| EAN | 9341584114891 |
Compare to similar items
Fhiaba 60cm X-Pro Wine Cabinet with Drawer Left Hinge XS5990TWT3A
$22,399
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Frost Free |
Fhiaba 75cm X-PRO Column Wine Cellar Left Hinge XS7490FW3A
$24,249
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Frost Free |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

