Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | KS5990FW3 |
|---|---|
| Weight (kg) | 210 kg |
| Depth (mm) | 635 mm |
| Height (mm) | 2050 mm |
| Width (mm) | 587 mm |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Plumbing required | No |
| Finish Colour Description | Glass door with Stainless Steel external trim. |
Other Features
| Fridge Type | Wine Fridge |
|---|---|
| Features | 1 door, 2 Micro climates. |
| UV Protection | |
| Display Panel | LCD |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 18 °C |
| Temperature Range - Minimum | 5 °C |
| Number of shelves | 12 |
| Wine bottle rack | |
| Door open alarm |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Noise Level
| Noise when working | 40 dB |
|---|
Volume
| Maximum Number of Wine Bottles | 72 Bottles |
|---|
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Safety Features
| Triple glazed door |
|---|
Door
| Reversible door | No |
|---|
Other
| Temperature Zones | Dual Zone |
|---|---|
| Primary Product Category | Wine Fridge |
| Beverage Fridges | |
| French Door Fridges |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Fhiaba 600mm Built in Wine Cabinet with Left Hinge KS5990FW3
$19,000
| Dispenser | No dispenser |
|---|---|
| Frost Free |
Fhiaba 75cm Classic Wine Cellar Left Hinge Copper KS7490FW3AM6DH
$19,199.20
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Frost Free |
Fhiaba 90cm Classic Wine Cellar Left Hinge Pearl White KS8990FW3AM1DH
$19,999.20
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Frost Free |
Fhiaba 75cm X-PRO Column Wine Cellar Left Hinge Copper XS7490FW3AM6DH
$20,799.20
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Frost Free |
Fhiaba 60cm Classic Wine Cellar Left Hinge Copper KS5990FW3AM6DH
$18,399.20
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Frost Free |
Fhiaba 90cm Classic Wine Cellar Left Hinge Pearl Silver KS8990FW3AM2DH
$19,999.20
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Frost Free |
Fhiaba 90cm Classic Wine Cellar Right Hinge KS8990FW6A
$22,289
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Frost Free |
Fhiaba 60cm Classic Column Wine Cellar Right Hinge - Copper KS5990FW6AM6DH
$13,799.40
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Frost Free |
Fhiaba 60cm Classic Wine Cellar and Beverage Drawer Right Hinge - Stainless Steel KS5990TWT6ASS
$13,199.40
| Default Door Hinge | Right |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

