Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Island |
|---|---|
| Model Number | F7SR80W1 |
| Depth (mm) | 468 mm |
| Height (mm) | 600 mm |
| Width (mm) | 807 mm |
| Finish Colour | White |
| Notes | White: Special Order 10-12 weeks |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 Years Parts/Labour, 10 Years Remote Motor |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 600 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Can be recirculated |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Light type | Neon |
| Motor Type | On Board |
| Boost function |
Safety Features
| Automatic power off |
|---|
Filters
| Number of filters | 4 |
|---|
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| EAN | 8034122348568 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Falmec 90cm Plane PLUS Island Canopy Rangehood Matte Black F7PB90B2
$2,999
| Material | Painted black steel. |
|---|---|
| Max Air Capacity | 800 m³/h |
| Power (W) | 280 W |
Falmec 35cm Polar EVO Island Canopy Rangehood White F7PR35W2
$2,999
| Material | Painted white steel. |
|---|---|
| Max Air Capacity | 800 m³/h |
| Power (W) | 280 W |
Falmec 35cm Polar EVO Island Canopy Rangehood Black F7PR35B2
$2,999
| Material | Painted black steel. |
|---|---|
| Max Air Capacity | 800 m³/h |
| Power (W) | 280 W |
Falmec 90cm Plane NRS Plus Island Canopy Rangehood Stainless Steel F7PN90S2
$3,999
| Material | Scotch brite stainless steel (AISI 304) |
|---|---|
| Max Air Capacity | 800 m³/h |
| Power (W) | 280 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

