



Accessories & Add-Ons

Aero 150mm Metal Roof Ducting Kits ADK150MET

Aero 150mm Tiled Roof Ducting Kits ADK150TILE

Aero 150mm Wall / Eave Roof Ducting Kit ADK150WALL

Abey Horizontal Ducting Kit 150mm RHH6

Abey Vertical Steel Roof Ducting Kit 150mm RHVS6

Abey Vertical Tiled Roof Ducting Kit 150mm RHVT6
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Island |
|---|---|
| Model Number | F7PT90S1 |
| Depth (mm) | 550 mm |
| Height (mm) | 1240 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Suits 75cm-100cm Cooking Surfaces / Special Order 10-12 weeks |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 Years Parts/Labour, 10 Years Remote Motor |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 800 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting size | 150 |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Super fast air extraction | |
| Control type | Touch controls |
| Light type | LED |
| Motor Type | On Board |
| Boost function |
Safety Features
| Automatic power off |
|---|
Filters
| Filter material | Charcoal Perimeter |
|---|---|
| Number of filters | - |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Other
| EAN | 8034122202907 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Falmec 90cm Plane PLUS Island Canopy Rangehood Matte Black F7PB90B2
$2,999
| Material | Painted black steel. |
|---|---|
| Max Air Capacity | 800 m³/h |
| Power (W) | 280 W |
Falmec 90cm Plane PLUS Island Canopy Rangehood White F7PB90W2
$2,999
| Material | Painted white steel. |
|---|---|
| Max Air Capacity | 800 m³/h |
| Power (W) | 280 W |
Falmec 35cm Polar EVO Island Canopy Rangehood White F7PR35W2
$2,999
| Material | Painted white steel. |
|---|---|
| Max Air Capacity | 800 m³/h |
| Power (W) | 280 W |
Falmec 35cm Polar EVO Island Canopy Rangehood Black F7PR35B2
$2,999
| Material | Painted black steel. |
|---|---|
| Max Air Capacity | 800 m³/h |
| Power (W) | 280 W |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
