Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Ceiling Cassette |
|---|---|
| Model Number | F9NB14S1-IN1300 |
| Depth (mm) | 625 mm |
| Height (mm) | 95 mm |
| Width (mm) | 1358 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Suits 75cm-150cm Cooking Surfaces |
| Finish Colour Description | Scotch Brite Finish (304 Grade Stainless Steel) |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Air Extraction
| Max Air Capacity | 1300 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting size | 200 |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Motor Type | External Motor |
Safety Features
| Automatic power off |
|---|
Filters
| Filter material | Metallic Grease |
|---|---|
| Number of filters | 4 |
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| EAN | 9336082011698 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Falmec 140cm Nube Ceiling Cassette Rangehood with Inline Motor F9NB14S1-IN1300
$4,590
| Max Air Capacity | 1300 m³/h |
|---|
Falmec 90cm Stella Ceiling Cassette Rangehood with External Wall Motor F9ST90S2EW1500
$4,379
| Material | Scotch brite stainless steel (AISI 304) |
|---|---|
| Max Air Capacity | 1500 m³/h |
| Power (W) | 220 W |
Falmec 90cm Stella Ceiling Cassette Rangehood with Roof Motor F9ST90S2IN1300
$4,599
| Material | Scotch brite stainless steel (AISI 304) |
|---|---|
| Max Air Capacity | 1300 m³/h |
| Power (W) | 450 W |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

