Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | F3GI70S1 |
| Depth (mm) | 294 mm |
| Height (mm) | 320 mm |
| Width (mm) | 776 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Suitable for a 50-90cm cooking surface |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 years warranty on body & 10 years on the remote motor |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 800 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting size | 150 |
| Ducting location | Top |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Light type | LED |
| Motor Type | On Board |
Safety Features
| Automatic power off |
|---|
Filters
| Filter material | Charcoal Perimeter |
|---|---|
| Number of filters | - |
Noise Level
| Noise when working | 67 dB |
|---|
Other
| EAN | 8034122357546 |
|---|
Compare to similar items
Falmec 80cm Gruppo Incasso Under Cupboard Rangehood F3GI70S1
$1,190
| Max Air Capacity | 800 m³/h |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

