Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | F5HR90S1 |
| Depth (mm) | 550 mm |
| Height (mm) | 1140 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts & Labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 800 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting size | 150 |
Other Features
| Control type | Touch controls |
|---|---|
| Boost function |
Filters
| Number of filters | - |
|---|
Other
| EAN | 8034122357225 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Falmec 35cm Polar EVO Wall Mounted Canopy Rangehood White F5PR35W2
$2,499
| Material | Painted white steel. |
|---|---|
| Max Air Capacity | 800 m³/h |
| Power (W) | 280 W |
Falmec 90cm Plane PLUS Wall Canopy Rangehood Matte Black F5PB90B2
$2,099
| Material | Painted black steel. |
|---|---|
| Max Air Capacity | 800 m³/h |
| Power (W) | 280 W |
Falmec 90cm Plane NRS Plus Wall Canopy Rangehood Black F5PN90B2
$3,249
| Material | Painted black steel |
|---|---|
| Max Air Capacity | 800 m³/h |
| Power (W) | 280 W |
Falmec 90cm Roma Canopy Rangehood with 765m3h In Roof Motor F5RM90B2-IR765
$2,690
| Material | Scotch-Brite stainless steel (AISI 304) |
|---|---|
| Max Air Capacity | 765 m³/h |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

