Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | F3SND12S1 |
| Depth (mm) | 380 mm |
| Height (mm) | 345 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Suits 90 - 120cm Cooking Surfaces. |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts & Labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 1070 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 3 |
| Ducting size | 200 |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Light type | LED |
| Motor Type | On Board |
| Boost function |
Safety Features
| Automatic power off |
|---|
Filters
| Filter material | Baffle |
|---|---|
| Number of filters | 3 |
Other
| EAN | 9336082012763 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

