Specifications & Manuals
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | WTH85200AU |
| Drying capacity | 8 kg |
| Weight (kg) | 55 kg |
| Depth (mm) | 652 mm |
| Height (mm) | 842 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Accessories included | 1 x Drain Hose Included |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet/ Silver Trimmed see through door |
| Stacking kit included | |
| Drain hose included | Yes |
| Wall Mounting Note | This product cannot be wall mounted. |
| Dryer Controls | Electronic |
|---|---|
| Features |
|
| Auto Sensing | |
| LED Display | |
| Time delay | |
| Reverse Tumble Action | |
| Anti Crease | |
| Sensor Dry | |
| Lockable Control Panel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on Parts and Labour with in-home service |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 150 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.45 m |
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Noise when working | 65 dB |
|---|---|
| Highest Operating Noise | 8 dB |
| Number of Programs | 15 Programs |
|---|---|
| Cotton | |
| Quick Dry | |
| Delicate | |
| Steam program | |
| Easy Care | |
| Cotton Dry | |
| Wool Softening | |
| Mixed | |
| Shirts | |
| Towels | |
| Time Dry | |
| Sports |
| Origin | Poland |
|---|
| Energy Saving Function |
|---|
| Water Tank Full Indicator |
|---|
| Primary Product Category | Clothes Dryer |
|---|---|
| Energy consumption | 150 Kwh |
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Number of Cycles | 15 |
| Front Venting | |
| Rear Venting | |
| Program Memory | |
| EAN | 4242002954721 |
| Eco Program | |
| Wool Finish |
Compare to similar items
Bosch Serie 4 8kg Heat Pump Dryer WTH85200AU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Bosch Series 8 9kg Heat Pump Tumble Dryer with Home Connect WTX88MH0AU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Bosch Series 4 8kg Heat Pump Dryer WTH83002AU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
149 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

